Nie pytaj o drogę osoby, która się zgubiła.

Ostatnio, czytając mój dziennik z podróży po Azji, natrafiłem na wpis z Dharamsali. To małe miasteczko w Indiach u podnóży Himalajów, w którym Dalajlama zorganizował rząd tybetański na uchodźstwie.

Wpis dotyczył trekkingu na pobliski szczyt Triund (2850 m). Szlaki turystyczne w Indiach są bardzo źle oznakowane i w pewnym momencie się zgubiliśmy. Co gorsza, po chwili błądzenia zapytaliśmy o drogę przechodnia, który, jak się później okazało, sam nie znał okolicy. Nie wiedzieliśmy jeszcze wtedy, że dla hindusa wstydem jest przyznać się do niewiedzy, bądź jeszcze gorzej, pozostawić turystę bez informacji. Dlatego też odpowiedź dostaniesz tam zawsze, tyle tylko, że nie możesz być pewna, że jest ona prawidłowa. Trochę pokrętna logika, ale nie mnie ją oceniać.

Efekt był taki, że zboczyliśmy z trasy dochodząc do bardzo niebezpiecznej, ślepej drogi, a wyprawa, która miała trwać raptem 2 godziny, trwała 6. Jednak to, co było w tym wszystkim najciekawsze, to fakt, że przez cały czas podejrzewaliśmy, że coś jest nie tak i że powinniśmy zawrócić. Niestety zamiast posłuchać siebie, zdaliśmy się na zdanie przypadkowej osoby.

Dlaczego o tym piszę?

Abyś zastanowiła się nad tym, kogo Ty prosisz o rady dotyczące Twojego życia. Kto jest Twoim najlepszym doradcą?

Często mamy tendencję, aby radzić się członków swojej rodziny, przyjaciół, księży. W przypadku mężczyzn, to szwagier zawsze będzie tym, który wie najlepiej 🙂

Takie działanie wydaje się bardzo logiczne, bo są to osoby, które wiemy, że będą miały wobec nas jak najlepsze intencje. Będą chciały nam pomóc.

W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na 2 ważne czynniki:

  1. Na ile te osoby swoim życiem pokazują, że wiedzą, co mówią? W jakim stopniu osiągają oni w danym obszarze takie rezultaty, jakie Ty byś chciała osiągnąć? Czy np. osoba, którą prosisz o poradę miłosną, sama stworzyła szczęśliwy związek?
  2. Porada będzie zawsze miała początek w przekonaniach i wartościach danej osoby. Dlatego też zanim ją przyjmiesz, zastanów się, na ile współgrają one z Twoimi poglądami. Jeśli prosisz o radę w sprawie pracy biznesmena, dla którego największą wartością jest kariera, a Ty stawiasz rodzinę na pierwszym miejscu, to może się okazać, że przyjęcie jego sugestii wywoła u Ciebie wewnętrzną niespójność i doprowadzi do dalszych problemów.

Tak więc jeśli już chcesz przyjąć jakąś radę, to pamiętaj aby przepuścić ją przez te 2 filtry i dopiero wtedy wziąć z niej to, co dla Ciebie najlepsze.

Ja jednak mam dla Ciebie jeszcze inną propozycję. Pójdź o krok dalej i zacznij sama, świadomie o sobie decydować. Gdy następnym razem nie będziesz wiedziała co w danym momencie zrobić, zadaj sobie pytanie:

– Co zrobiłaby w tym momencie najlepsza wersja mnie?

Każdy z nas nosi w sobie swój idealny obraz. To jesteś Ty w najczystszej postaci, która zachowuje się zawsze w zgodzie z własnym systemem wartości.

Im bardziej to, co robisz współgra z tym obrazem, tym lepiej czujesz się sama ze sobą, zyskujesz większe poczucie własnej wartości i zaczynasz sobie coraz bardziej ufać.

Oczywiście nie mówię tutaj, że nie warto jest słuchać tego, co mówią inni. Jeśli dana osoba jest autorytetem w swojej dziedzinie, to zdecydowanie ma coś wartościowego do powiedzenia. Pamiętaj jednak, że najlepszym doradcą w sprawie Twojego życia zawsze będziesz Ty sama.

Pozdrawiam

Wojtek

2017-10-01T17:47:35+00:00