Dlaczego związki się rozpadają? Część 1.

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, jak to się dzieje, że tyle związków się rozpada? Co takiego wydarza się w trakcie trwania relacji, że nagle osoby, które jeszcze przed chwilą nie mogły się bez siebie obejść, w tej chwili stają się sobie coraz bardziej obce i niejednokrotnie wrogie?

Naturalną potrzebą praktycznie każdego człowieka jest stworzenie związku z drugą osobą. W samym wejściu w relację bardzo pomaga nam biologia (hormony i takie tam). Jednak o utrzymanie związku musimy już zatroszczyć się sami. Problem jednak w tym, że nikt nas tego nie uczy, a wspomniana już biologia z czasem przestaje mieć takie znaczenie. Dlatego też nie dziwią dane GUS-u mówiące o tym, że ok. 1/3 małżeństw rozpada się w zaledwie kilka lat po ślubie. To są tysiące rodzinnych tragedii, które rozgrywają się każdego roku w polskich domach.

Mam to szczęście, że od 9 lat jestem w szczęśliwym związku z cudowną kobietą. Mieliśmy oczywiście swoje kryzysy. Nie mieliśmy pieniędzy, prowadziliśmy związek na odległość, mieliśmy inne wyobrażenia na temat przyszłości, jednak przez cały czas wspólnie się rozwijaliśmy i pracowaliśmy świadomie nad tym, aby nasz związek nie tylko przetrwał, ale z każdym rokiem stawał się silniejszy i bardziej dojrzały.

Na podstawie przeczytanych książek, odbytych szkoleń, przeprowadzonych coachingów i tego wszystkiego, co sam przeżyłem, postanowiłem napisać serię artykułów, w których zajmuję się obszarami, które są w moim mniemaniu głównymi powodami rozpadu i degradacji związków. Jeśli dzięki temu pomogę choć kilku osobom naprawić swoje relacje, to myślę, że warto podjąć się takiego zadania.

W zasadzie wszystkie powody prowadzące do rozpadu związku, które chcę opisać, są ze sobą bardzo mocno powiązane. Z uwagi jednak na formę moich artykułów, a także na to, aby było Ci je łatwiej czytać, będę zajmował się każdym powodem z osobna. Każdy kolejny post będzie uzupełnieniem poprzedniego i w efekcie złoży wszystkie elementy po kolei w całość.

Pierwszym powodem, który w moim mniemaniu jest istotny, jest nieznajomość dynamiki, jaką rządzi się związek dwojga ludzi, a w związku z tym też fałszywe wyobrażenie o tym, jak taka relacja ma wyglądać. Wiele osób nie jest świadoma tego, że miłość, sposób w jaki kochamy, a co za tym idzie cały związek z czasem ulegają naturalnym przemianom.

Na początku praktycznie zawsze jest super. Życie przypomina komedię romantyczną. Jest tęsknota, dziki seks, spędzanie ze sobą każdej chwili, etc. Jednak po pewnym czasie coś się zaczyna dziać. Zaczynasz zauważać, że Twoja druga połowa nie jest taka doskonała, jak Ci się na początku wydawało. Tej części związku raczej nie zobaczysz już w kinie. Bo ta pojawiająca się inność rzadko odbierana jest pozytywnie. Chrapał niby od początku, ale teraz jest to jakoś bardziej irytujące. Do tego jeszcze puszcza bąki, gdy tylko zaśnie, nie przytula Cię tak często jak kiedyś, już nie wspominając o częstotliwości kupowania kwiatów. Wolny czas woli wykorzystać na swoje hobby, zamiast skupić się na Tobie. Wtedy myślisz sobie „Jak on mógł się tak zmienić? Przecież nie za taką osobę wychodziłam”. Co ciekawe jest wielce prawdopodobne, że Twój partner myśli dokładnie tak samo o Tobie 😊

Oczywiście nie przeczę, że ludzie się zmieniają, jednak w tym konkretnym przypadku dużo bardziej prawdopodobne jest to, że Wasz związek właśnie wyszedł z fazy zakochania i wkroczył w fazę urealnienia. Zaryzykuję stwierdzenie, że w fazie zakochania dominowała u Ciebie z różnych powodów (z reguły ilość wydzielanych hormonów) wizja tunelowa. To znaczy, że widziałaś w swoim partnerze tylko kilka cech, które wydały Ci się nadzwyczaj atrakcyjne, a resztę dorobiłaś mu poprzez efekt aureoli. Polega to na założeniu, że skoro obiekt Twoich uczuć jest przystojny, to pewnie też ładnie pachnie, jest inteligentny, ma grzecznego psa i opuszcza deskę w sedesie. Wszystkie pozostałe elementy, które nie pasowały Ci do jego wyidealizowanego obrazu, wyparłaś ze swojej świadomości. W ten sposób w pewnym sensie nie widziałaś tak naprawdę swojego partnera, tylko Twoje własne wyobrażenie o nim.

Stan zakochania, w zależności od sytuacji, może trwać nawet kilka lat. Okres ten skupia się głównie na podobieństwach. Wydaje Ci się, że wreszcie spotkałaś bratnią duszę, kogoś, kto Cię w pełni rozumie i akceptuje. Maciej Bennewicz świetnie porównuje ten stan do dwóch połówek jabłka, które wreszcie się spotkały i stały się całością. Jedno pasuje idealnie do drugiego i nie wyobraża sobie życia bez niego.

Gdy jednak związek wejdzie w fazę urealnienia, podobieństwa, na których zbudowaliście Waszą relację powszednieją i wtedy różnice stają się coraz bardziej widoczne. Zauważasz, że tak naprawdę nie jesteś połówką jabłka, tylko np. kiwi, a Twój partner pomarańczą. To może być dla Ciebie duży szok, w szczególności, jeśli uwierzyłaś w mit, że każdy ma swoją jedną jedyną połówkę na tym świecie, którą musi znaleźć.

W tym momencie sukces związku zależy od tego, jak sobie wspólnie poradzicie z tym faktem. Virginia Satir pisze, że ludzie wchodzą w związki ze względu na podobieństwa, a rozwijają się w nich dzięki różnicom. W związku z tym mam do Ciebie pytanie:

Na ile jesteś w stanie wykorzystać istniejące pomiędzy Wami różnice, aby rozwinąć Waszą relację?

Na ile jesteś w stanie wzbudzić w sobie ciekawość i chęć poznania pomarańczowości Twojego partnera?

Czy umiesz zaakceptować to, że nie jesteście jedną komórką, tylko dwiema odrębnymi istotami? Że aby związek trwał wcale nie musicie być tacy sami i się we wszystkim zgadzać?

Kiedyś przeczytałem piękne zdanie, że prawdziwa miłość, to pozwolenie drugiej osobie na bycie sobą. Tylko tyle i aż tyle.

Potrafisz w taki sposób kochać? Porzucić Twoje wyidealizowane wyobrażenie i zobaczyć po drugiej stronie osobę z krwi i kości, która oprócz zalet ma także wady?

Z własnego doświadczenia wiem, jak niezwykle trudne może się to okazać.

Jeśli jednak przebrniecie przez tę fazę, nadal będziecie chcieli ze sobą być i wspólnie się rozwijać, to Wasz związek ma szansę wejść w ostatni etap, tzw. „dojrzałej współzależności”. Jest to moment, w którym już siebie nawzajem doskonale znacie, akceptujecie swoją indywidualność, dajecie sobie zgodę na pełne wyrażanie siebie i wspólnie inwestujecie siły, aby ta relacja trwała. Co ważne, ona trwa nie dlatego, że musi, tylko dlatego, że bycie razem i robienie czegoś dla drugiej osoby sprawia Wam przyjemność i ubogaca Wasze życie. Domyślam się, że dla niektórych brzmi trochę jak powieść fantasy, ale osobiście mogę zaświadczyć, że jest to możliwe.

Opis faz związku, który tutaj zawarłem jest oczywiście ze względu na formę artykułu bardzo mocno skrócony. Dlatego jeśli temat ten w jakiś sposób w Tobie zarezonował, to odsyłam Cię do książki Bogdana Wojciszke, pt. „Psychologia miłości” lub Macieja Bennewicza pt. „Miłość toksyczna, miłość dojrzała”.

Pozdrawiam i do przeczytania za tydzień.

Wojtek

 

 

2017-11-26T10:37:56+00:00