Dlaczego związki sie rozpadają? Część 2.

Z opisywanymi w poprzednim artykule fazami związku ściśle związane są 3 czynniki, które składają się na miłość, a mianowicie namiętność, intymność i zaangażowanie. W miarę trwania relacji zapotrzebowanie na każdy z nich naturalnie się zmienia. Jeśli jednak któregoś z nich zabraknie całkowicie, jest wielce prawdopodobne, że związek prędzej niż później ulegnie rozpadowi.

Zacznijmy od tego, jak rozumiany jest każdy z czynników.

Jeśli byłaś w swoim życiu przynajmniej raz zakochana, to powiedzenie, czym jest namiętność na pewno nie będzie dla Ciebie problemem. W zasadzie, nawet jeśli nigdy nie przeżyłaś tego stanu, to i tak wiesz z czym on się wiąże, bo w naszej kulturze jest to najczęściej pokazywana, tzw. romantyczna forma miłości. Leżycie w łóżku po upojnej nocy i decydujesz się wziąć urlop, bo nie możesz znieść myśli o rozstaniu. Gdy już do tej pracy pójdziesz, nie możesz się na niczym skupić, jesteś roztargniona, bo ciągle o nim myślisz. Gdy rozłąka się przedłuża czujesz wręcz fizyczny ból, na który jedynym lekarstwem jest kolejne spotkanie. Patrząc z boku można spokojnie powiedzieć, że masz obsesję na jego punkcie, stałaś się od niego wręcz uzależniona.

Tak jak namiętność bardzo mocno związana jest z obnażaniem fizycznym, tak intymność z kolei jest gotowością do obnażenia się psychicznego. Bo w końcu coś trzeba robić pomiędzy pocałunkami, przytulaniem i seksem. Zaczynacie więc rozmawiać, poznajecie się coraz bliżej, budujecie wzajemne zaufanie, zaczynacie mówić sobie o rzeczach, o których nie mówiliście do tej pory nikomu innemu. Na początku są to oczywiście aspekty, z których jesteście dumni, jednak z czasem odkrywacie też przed sobą te obszary, które są dla was wstydliwe. Wasza relacja staje się przez to unikalna na tle wszystkich innych, bo jeszcze żadna osoba nie wie tyle na Twój temat, co partner. Wreszcie masz kogoś, przed kim nie musisz nosić maski.

Wraz z trwaniem związku, coraz więcej osób o nim wie. Postanawiasz przedstawić partnera swoim rodzicom i znajomym, wyjeżdżacie na wspólne wakacje, coraz więcej podejmowanych decyzji dotyczy Was jako pary, a nie jako pojedynczych osób. Bierzecie ślub, zakładacie wspólne konto, zamieszkujecie razem, bierzecie kredyt, rodzi Wam się dziecko. To jest właśnie zaangażowanie, czyli wszystkie te elementy, które dają Wam poczucie wspólnoty, nie tylko w Waszym indywidualnym mniemaniu, ale także w oczach innych.

A teraz przejdźmy do sedna. Kiedy rozpada się najwięcej związków?

Gdy namiętność i intymność całkowicie zanikają, a jedynym czynnikiem łączącym pozostaje zaangażowanie.

Wygląda to mniej więcej tak, że seks o ile w ogóle jest, nie ma nic wspólnego z namiętnością, a jest jedynie zaspokajaniem fizjologicznych potrzeb. Zapomnij też o czułych pocałunkach i przytulaniu. Rozmowy niby są, ale służą bardziej zabiciu ciszy i wymianie informacji organizacyjnych niż zbudowaniu jeszcze głębszej intymności. To, co Was tak naprawdę trzyma, to przyzwyczajenie i zobowiązania. Wspólny dom, kredyt, samochód, dzieci, etc. Związek stał się emocjonalnie martwą, logiczną kalkulacją.

Tylko teraz żeby było jasne. To jest całkowicie naturalne, że namiętność z czasem maleje. I to jest bardzo dobra wiadomość, bo normalne funkcjonowanie w takim stanie, wychowanie dzieci, zadbanie o dobro rodziny, o kontakty z przyjaciółmi, etc. byłyby niemożliwe. Jak długo wytrzymałabyś z osobą, która jest od Ciebie uzależniona? Która reaguje uwielbieniem na każde Twoje słowo? W pewnym momencie zaczęłabyś się dusić i potrzebowałabyś przerwy.

Dlatego też w dojrzałym związku dużo większe znaczenie od namiętności mają intymność i zaangażowanie. Namiętność jednak nie może zniknąć całkowicie, a to na jakim poziomie powinna się utrzymać zależy tylko i wyłącznie od potrzeb obojga partnerów.

Intymność także nie może być pozostawiona sama sobie, bo z czasem naturalnie zacznie zanikać. Tak jak już pisałem, w pewnym momencie Wasze rozmowy stają się coraz bardziej płytkie i monotematyczne. Początkowa ciekawość zanika, pojawia się nuda i jest coraz mniej momentów, które są tylko Wasze. Stąd już jest niewielki krok do szukania szczęścia gdzie indziej.

Jeśli chodzi o zaangażowanie, to z reguły zwiększa się ono w miarę rozwoju związku, jednak tutaj też mogą pojawić się problemy. Wystarczy, że jedna ze stron stwierdza, że nie chce mieć dzieci, nie chce wziąć ślubu, bądź ma plany na przyszłość nieuwzględniające drugiej osoby. Niechęć do zaangażowania jest bardzo często odczytywana jako niechęć do całej relacji i może skutecznie pozbawić związek szans na przyszłość.

Co w takim razie należy robić, aby związek trwał i się ciągle rozwijał?

Świadomie dbać i inwestować w każdy z aspektów miłości.

A ponieważ każdą zmianę powinno się zaczynać od siebie, to:

Co możesz zrobić, aby namiętność, intymność i zaangażowanie były w Twoim związku na pożądanym poziomie?

Pamiętaj, że nawet największe ognisko wygaśnie, jeśli pozostawisz je samemu sobie.

Pozdrawiam

Wojtek

 

2017-11-26T10:34:51+00:00