Gdyby jutra miało nie być.

Ostatnio razem z Gabi skoczyliśmy ze spadochronem. W ten oto sposób odhaczyłem kolejny punkt na mojej „bucket list”, czyli liście rzeczy, które chciałbym zrobić przed śmiercią. Listę stworzyłem przed kilkoma laty i od tej pory systematycznie realizuję punkt po punkcie i uzupełniam o nowe rzeczy, które chcę przeżyć.

Pomysł stworzenia listy przyszedł do mnie wraz z rozmyślaniami na temat osób, które otrzymały informację o nieuleczalnej chorobie. O tym, że pozostało im już niewiele czasu. Osoby takie po okresie pierwotnego szoku często robią swoisty remanent. Zaczynają cieszyć się każdym dniem, naprawiać zepsute relacje, inaczej rozmawiać z ludźmi, inaczej też patrzeć na problemy, które się pojawiają. Dzieje się tak, ponieważ poprzez diagnozę zyskują perspektywę, której do tej pory prawdopodobnie nigdy nie rozważały, tzn. „jutro może mnie już nie być”.

Zwróć uwagę na to, że my często żyjemy z dnia na dzień, biorąc za pewnik to, że jutro się obudzimy, że mamy jeszcze dużo czasu. A przecież niezależnie od tego, jak bardzo zdrowa się czujesz, nie masz pojęcia, czy tak naprawdę będzie.

Gdy to zrozumiałem, zadałem sobie pytanie:

– Gdyby jutra miało nie być, to czego bym żałował, że nie zrobiłem w swoim życiu?

W ten oto sposób powstało moje „bucket list”. Doświadczenie to było na tyle silne, że miesiąc później, ku zdziwieniu wszystkich, zrezygnowałem z pracy. 4 miesiące później chodziliśmy z Gabi po malezyjskiej jungli, wspinaliśmy się w Himalajach i pływaliśmy z wielorybami w Indonezji. Wyjechaliśmy bez planu, bez przygotowania, bez daty powrotu, dokładnie tak, jak chcieliśmy. Do tej pory siadamy wieczorami i oglądamy zdjęcia.

A jak byłoby z Tobą? Gdyby jutra miało nie być, czego Ty byś żałowała? Jakich rzeczy nie zrobiłaś? Jakiego marzenia nie spełniłaś? Jakich miejsc nie zobaczyłaś? Z kim nie porozmawiałaś?

Mam świadomość, że myślenie o końcu może być dla Ciebie początkowo trochę szokujące. Jednak gwarantuję Ci, że paradoksalnie może Ci to pomóc pełniej i bardziej świadomie przeżywać każdy dzień.

Dlatego stwórz sobie swoją listę i zacznij odhaczać na niej kolejne punkty. Zobaczysz, że Twoje życie od razu nabierze innych kolorów i stanie się o wiele ciekawsze, bo pojawią się w nim nowe rzeczy, do których będziesz dążyć.

W takim razie zostawiam Cię z pytaniem:

– Co jest na Twojej „bucket list”?

 

 

2017-10-21T14:32:43+00:00