Jesteś pewna, że potrafisz rozmawiać?

Ostatnio stwierdziłem, że chyba nie mógłbym być politykiem. Gdy co jakiś czas oglądam relacje z sejmu, niezależnie od tego, czy jest to relacja z Niemiec, czy z Polski, to nie mogę się nadziwić, jak mało jest w tym wszystkim dialogu. A przecież wszystkie podejmowane tam decyzje dotyczą milionów ludzi. Wszyscy oczywiście powtarzają w kółko, że warto rozmawiać, a tak naprawdę mało kto to robi. Wprawdzie prowadzone są różnego rodzaju debaty, ale to nie ma nic wspólnego z dialogiem. Aby dialog mógł zaistnieć potrzeba przynajmniej 2 osób gotowych na to, aby ewentualnie, jeśli zostaną przedstawione solidne argumenty, były w stanie zmienić swoje poglądy. Jeśli natomiast w dyskusję wchodzą 2 osoby, które z góry nastawione są na obronę swojego stanowiska, to mówimy wtedy o 2 równolegle prowadzonych monologach. A to kompletnie do niczego nie prowadzi i jest stratą czasu.

To nie dotyczy oczywiście tylko polityków, bo takie zachowania spotykamy każdego dnia w zwyczajnych rozmowach. Niejednokrotnie sami się do nich przyczyniamy.

Ja przez długi okres nie byłem tutaj wyjątkiem. Gdy zacząłem się intensywnie rozwijać, wydawało mi się, że wiem już na tyle dużo, że mam prawo oceniać innych, mówić im co mają robić, pouczać ich. Takie zachowanie doprowadziło mnie do popsucia kilku bardzo ważnych dla mnie relacji. Na szczęście w porę się otrząsnąłem i zacząłem zdecydowanie mniej mówić, a więcej słuchać. Na wiele tematów przestałem też mieć twarde poglądy. To bardzo ciekawy stan, kiedy otworzysz się na to, że możesz nie mieć racji. Że to, w co wierzysz wcale nie musi być takie, jakie Ci się wydaje.

Możesz teraz pomyśleć „Ale jak to, przecież trzeba mieć swoje zdanie. Nie można co chwilę zmieniać stanowiska”. I tutaj się z Tobą zgadzam. W szczególności jeśli Twoja opinia wynika ze świadomości własnych wartości i zasad postępowania. Jednak równie ważna jest świadomość, że możesz się mylić. Że może nie wiesz wszystkiego. Że kiedyś przyjdzie taki moment, że zmienisz swoje myślenie na dany temat, ponieważ czegoś się nauczysz, coś zobaczysz, czegoś doświadczysz.

Jeśli znowu pojawia się w Tobie opór i myślisz, że nigdy nie zmienisz zdania na niektóre tematy, to zastanów się ile razy w życiu już to robiłaś? Dam Ci kilka przykładów z mojego życia.

Przez bardzo długi czas twierdziłem, że nigdy nie wyprowadzę się za granicę. Miłość do Polski była dla mnie priorytetem. Dopóki inna miłość tego priorytetu nie zmieniła.

Zawsze powtarzałem, że nasze dziecko nie będzie spało z nami w jednym łóżku. Jednak gdy mały się pojawił, oboje stwierdziliśmy, że będzie to najlepsze rozwiązanie dla nas wszystkich.

Kiedyś powtarzałem, że stopki są dla dziewczyn, a prawdziwy facet chodzi w długich frotach. W zmianie tego stanowiska bardzo mocno pomogła mi moja Gabi.

Moja lista jest długa i jeśli jesteś ze sobą szczera, to Twoja też będzie miała przynajmniej parę pozycji, bo całkiem normalne jest to, że się zmieniamy i automatycznie zmieniają się też nasze poglądy.

Tak więc pamiętaj: nie ma nic złego w tym, że czegoś nie wiesz, że przyznasz rację komuś innemu, stwierdzisz że się myliłaś. Takie zachowanie pokazuje, że jesteś logicznie myślącą osobą, nastawioną na szukanie coraz to nowych, lepszych rozwiązań, a nie zakutym łbem, który jest ślepo wpatrzony w swój punkt widzenia i nie dopuszcza innych alternatyw. Niestety dla wielu osób z niskim poczuciem własnej wartości, przyznanie się do błędu jest równoznaczne z porażką. Dlatego też będą wypowiadali kategoryczne opinie na wiele tematów i z góry zabijali swój rozwój. Będą żyli w swojej strefie komfortu, gdzie wszystko jest albo czarne albo białe i każdą próbę jej poszerzenia będą niszczyć w zarodku. A przecież nic nie jest tylko czarne, albo tylko białe. Jak śpiewał Kazik, jest wiele odcieni szarości. I naprawdę nie ma znaczenia, czy na tapetę weźmiemy temat aborcji, eutanazji, czy imigrantów.

Dlatego mam dla Ciebie propozycję. Jeśli chcesz polepszyć kontakty z innymi ludźmi, sprawić aby chętniej przebywali w Twoim towarzystwie, to wyluzuj trochę. Zastanów się, czy nie warto czasem odpuścić, posłuchać, otworzyć się na to, co mówią inni. Bo to, że mają inne zdanie musi z czegoś wynikać. Dlatego przesuń od dzisiaj ciężar rozmów  z „tak, ale…” na „to ciekawe, nie patrzyłem na to nigdy z tej perspektywy. Co sprawia, że myślisz w taki sposób?”.

Wtedy dopiero zaczyna się dialog.

Zobaczysz też, że zniknie w Tobie cały stres związany z tym, że musisz mieć rację. Zaczniesz postrzegać rozmowy z ludźmi jako możliwość rozwoju, poszerzenia perspektywy, lepszego zrozumienia drugiego człowieka, a nie sposobność do konfrontacji.

W takim razie jak to jest z Tobą? Potrafisz rozmawiać, czy prowadzisz monologi?

Dzięki.

 

2017-10-18T13:48:51+00:00