Milczenie też jest opcją

Pod postem, który ostatnio opublikowałem dostałem komentarz, w którym jeden z czytelników nazywa mnie ciulem, pierdolonym chujem i obraża moją mamę.

Zaciekawiło mnie to, ponieważ cały post był o tym, że warto sobie samemu ufać, bo nikt inny nie zna nas tak dobrze, jak my sami. Nie było tam nic o polityce, imigrantach, ani religii.

Komentarz oczywiście od razu usunąłem, bo nie zawierał w sobie żadnych merytorycznych elementów i był jedynie mową nienawiści, której na swoim profilu po prostu nie akceptuję.

Postanowiłem jednak po krótce opisać moje odczucia związane z takimi sytuacjami.

  1. Jeśli nie możesz powiedzieć czegoś, co wesprze drugą osobę, to najlepiej nie mów nic.

To jest zasada, według której staram się już od dłuższego czasu żyć. Jeśli to, co chcesz powiedzieć, nie wnosi nic dobrego w życie drugiej osoby, to zachowaj to dla siebie. To, że mamy usta i potrafimy mówić, nie oznacza, że musimy ich tak często używać. Milczenie też jest opcją.

  1. Zanim coś powiesz, zastanów się jaki wpływ Twoje słowa mogą mieć na drugą osobę.

Osobiście nie mam problemu z chamskimi komentarzami, bo wiem, ile jestem wart, moje intencje są szczere i swoją działalnością nie robię nikomu krzywdy. Pytaniem jest, co by było, gdyby taka wypowiedź trafiła na kogoś słabszego psychicznie ode mnie, kto ma problemy z tożsamością, z poczuciem własnej wartości? Znam wiele osób, które taki komentarz mógłby spokojnie doprowadzić do płaczu i zastanawiania się, czy to, co robią, ma w ogóle sens. Wierzę jednak w to, że osoba pisząca takie słowa nie działa świadomie. Napisała coś, wypluła swoją gorycz i nie wzięła pod uwagę tego, że po drugiej stronie siedzi człowiek, dokładnie taki sam jak ona, który ma rodzinę, marzenia i chce zrobić coś pożytecznego ze swoim życiem.

  1. Twój komentarz mówi zdecydowanie więcej o Tobie, niż o mnie. 

Jest on Twoją reakcją na moje słowa. To, że nazwiesz mnie chujem, nie znaczy, że nim jestem. Cokolwiek nie napiszesz pod spodem, jest to prawda o Tobie, a nie o mnie. Pisząc komentarz, wypowiadając się na jakikolwiek temat, obnażasz siebie, pokazujesz to, co nosisz w środku. Im bardziej złośliwe i wrogie jest to, co napiszesz, im więcej żółci jest w tym zawarte, tym większe mam dla Ciebie współczucie, bo wiem, że tak właśnie wygląda Twoje życie. Że masz bardzo wiele obszarów do przepracowania, ale ponieważ konfrontacja z nimi nie jest przyjemna, to najlepszą ucieczką staje się dla Ciebie atak. Jednak nie zmienia to faktu, że post jest cały czas tylko postem.Kończąc mam do Ciebie prośbę. Zacznij od dzisiaj mówić do ludzi w sposób, który ich motywuje, który sprawia, że lepiej się czują i lepiej o sobie myślą. Ciebie to nic nie kosztuje, a im na pewno pomoże. A jeśli już nie jesteś w stanie powiedzieć czegoś, co wesprze daną osobę, to nie mów nic.

Maciej Bennewicz na swoim blogu pisze „Słowa leczą i słowa kaleczą. Myśli potrafią być jak kartka papieru. Można na niej zapisać wzór chemiczny lekarstwa, można ostrym rantem przeciąć skórę.”

Trzymaj się ciepło.

Wojtek.

 

 

2017-10-04T21:59:52+00:00