Parę słów o empatii, czyli jak to jest być kimś innym.

Podstawą zrozumienia w każdej relacji jest empatia, czyli umiejętność spojrzenia na rzeczywistość z perspektywy drugiej osoby.

Mam psa Paco, który jest mieszanką owczarka niemieckiego i dzika. Z owczarka ma wygląd, z dzika zachowanie. Jakiś czas temu, aby móc go lepiej zrozumieć, przeczytałem świetną książkę pt. „Oczami psa”. Dowiedziałem się, że jednym z większych problemów ludzi w kontaktach ze zwierzętami jest antropomorfizacja, czyli nadawanie czworonogom cech i motywacji człowieka. Wydaje nam się, że pies jest na nas obrażony, robi nam na złość, uśmiecha się, etc., a tak naprawdę w jego psim świecie nie ma miejsca na takie zachowania.

Gdy to zrozumiesz i spróbujesz popatrzeć na świat jego oczami (w przypadku psów, zdecydowanie lepsze będzie „popatrzenie” nosem), istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaczniesz lepiej odczytywać jego potrzeby i poprzez to lepiej się komunikować.

Natchnięty książką zacząłem zastanawiać się, jak to jest być moim synkiem. Jak wygląda świat z wysokości 86 cm. Jak to jest nie umieć mówić, nie potrafić wyrazić swoich potrzeb inaczej niż poprzez płacz i pokazywanie palcami. Jak to jest, gdy nagle nieznajoma, ogromna, pomarszczona twarz z szopą czerwonych włosów zbliża się do Ciebie i chce Cię całować.

Takie teoretycznie proste ćwiczenia bardzo mocno wspierają to, o czym mówiłem jakiś czas temu w nagraniu „Dialog vs. 2 monologi”. Z pozycji mówienia, tłumaczenia, przekonywania, narzucania, mentorowania, przechodzisz w pozycję obserwatora i słuchacza. Rodzi się w Tobie ciekawość i pozwalasz psu być psem, a dziecku dzieckiem. Z taką świadomością zaczniesz odpowiednio reagować na wysyłane do Ciebie komunikaty.

To samo dotyczy oczywiście ludzi dorosłych. Teoretycznie wiemy, że każdy z nas jest różny, jednak często o tym zapominamy. Ciężko jest nam sobie wyobrazić, że ktoś może nie lubić lodów waniliowych, czekolady i świeżych kalmarów. Jak to jest możliwe, że ktoś woli siedzieć w domu i czytać książkę, niż iść na imprezę. Jak to jest możliwe, że ktoś nie czuje potrzeby posiadania dzieci, nie wierzy, bądź wierzy w Boga.

Właśnie w takich momentach brak empatii może prowadzić do popsucia ważnych dla nas relacji. Stajemy na równi pochyłej, ponieważ skoro nie potrafimy się z kimś dogadać, to unikamy kontaktów z nim. W ten sposób mamy coraz mniej wspólnego i jednocześnie mniej możliwości do budowania relacji na podobieństwach. Nić porozumienia staje się jeszcze cieńsza.

Jeśli tak jest w Twoim przypadku z osobą, która jest dla Ciebie ważna i chcesz coś z tym zrobić, to zapraszam Cię do ćwiczenia:

1. Wyobraź sobie, że jesteś tą osobą. Przywołaj sposób, w jaki ona stoi, porusza się, oddycha? 

2. Z tej perspektywy odpowiedz na następujące pytania:

– Jak się czujesz jako ta osoba?

– Jak wygląda świat z tej perspektywy?

– Co sprawiło, że myślisz w taki, a nie inny sposób (bo na pewno jest ku temu powód)?

– Jakie masz doświadczenia życiowe?

– Czego się boisz?

– Co Cię kręci?

– Co jest dla Ciebie ważne?

– Jakie masz cele w życiu?

3. Gdy już dotrzesz do odpowiedzi, to pozostając cały czas w roli drugiej osoby odpowiedz na najważniejsze pytanie:

– Co … (wstaw swoje imię) może zrobić, aby naprawić tą relację?

Pamiętaj, że naprawa każdej relacji zaczyna się od Ciebie. Każda Twoja reakcja względem drugiej osoby, która jest inna niż wszystko, co do tej pory robiłaś, przyniesie też inne efekty.

Powodzenia

Wojtek

2017-10-28T20:55:03+00:00