Czy Polacy za granicą są traktowani jak druga klasa człowieka?

Rozmawiając z Polakami, którzy na co dzień mieszkają za granicą, dosyć często spotykam się z opinią, że są traktowani jak druga klasa człowieka. Osoby, które tak mówią, mają oczywiście na poparcie tego serię doświadczeń i różnego rodzaju przeżyć. Problem polega na tym, że takie podejście skutecznie blokuje im możliwość integracji w nowej społeczności, a przez to też poczucia się w niej, jak u siebie.

Z mojego doświadczenia wynika, że zdecydowana większość Niemców (zapewne też Austriaków, Anglików, Holendrów i innych wielokulturowych narodowości) ma kompletnie w dupie skąd jesteś. Jeśli potrafisz się porozumieć, zarabiasz na siebie i jesteś uczciwym człowiekiem, to jesteś traktowana tak, jak wszyscy inni. Oczywiście jak w każdym środowisku, znajdą się też odszczepieńcy, którzy mają jakiś problem z obcokrajowcami, ale to będzie zawsze tylko niewielki procent.

Dlatego jeśli ktoś wygłasza w mojej obecności opinię o drugiej klasie człowieka, to zawsze radzę w takiej sytuacji popatrzeć najpierw w głąb siebie. Bo może tak naprawdę problemem nie są inni, a my sami.

Już tłumaczę o co mi chodzi.

Co symbolizuje dla Ciebie zdjęcie, które umieściłem w poście? Jak odnosi się ono do Twojej aktualnej sytuacji życiowej?

Tyle, ile jest ludzi, tyle też pojawi się w tym momencie różnych interpretacji i odczuć. To, jakie one będą, zależy od Twoich dotychczasowych doświadczeń, przekonań, stanu emocjonalnego, w którym się w aktualnie znajdujesz i jeszcze wielu innych aspektów. Dla przykładu, inaczej zinterpretuje to zdjęcie osoba trenująca pływanie, a inaczej taka, która ma traumy związane z wodą.

Tylko widzisz zdjęcie, na które patrzysz jest niczym innym jak po prostu zdjęciem, a Twoja interpretacja mówi zdecydowanie więcej o Tobie i stanie Twojego ducha niż o tym, co jest tak naprawdę na nim przedstawione. Jedyne, co możemy o nim obiektywnie powiedzieć, to że widać na nim wodę i stopy w japonkach stojące na schodku. Cała reszta jest interpretacją, która jest prawdziwa dla Ciebie, ale nie jest ona prawdziwa dla zdjęcia.

Używając języka psychologii, dokonałaś właśnie projekcji, czyli rzutowania tego wszystkiego, co nosisz w sobie, a czego często nie jesteś świadoma, na określony obiekt. W tym przypadku było to bogu ducha winne, niczego nie spodziewające się zdjęcie, jednak w życiu codziennym, najczęstszym obiektem projekcji są inni ludzie.

Jeśli nosisz w sobie pozytywne myśli o sobie i o świecie, to takie też będą Twoje projekcje. Będziesz widziała wokół siebie dobrych, otwartych, skorych do pomocy ludzi. Jeśli natomiast jest w Tobie pełno zazdrości, goryczy, złości, uprzedzeń, to dokładnie to będziesz widziała też dookoła i takie cechy będziesz przypisywała innym ludziom.

Dlatego jeśli żyjesz z przekonaniem, że jesteś traktowana jak druga klasa człowieka, to odpowiedz sobie na następujące pytania:

  1. Czy Ty sama nie uważasz siebie za gorszą od innych? Czy Twoje nastawienie nie wynika przypadkiem z niskiego poczucia własnej wartości?
  2. Jak Ty podchodzisz do obcokrajowców? Jak będąc w Polsce traktujesz imigrantów z Ukrainy, Indii, Rumunii, Turcji, etc.?

Nie przeczę, że mogłaś doświadczyć za granicą złego traktowania. Nie przeczę też, że mogłaś spotkać ludzi, którzy czerpali satysfakcję z upokarzania innych. Wiem jednak, że mamy ogromną tendencję do zniekształcania rzeczywistości. Że mając silne przekonanie o wrogości środowiska, w którym żyjemy, będziemy wszędzie szukać potwierdzenia tego przekonania, a wszelkie objawy dobroci będziemy traktować jako jednorazowy wybryk.

Daj mi znać w komentarzu, co Ty sądzisz na ten temat?

Pozdrawiam

Wojtek

 

2017-11-09T22:09:28+00:00