Czy Tobie też zdarza się zachowywać jak osioł?

Nie wiem jak Tobie, ale mnie czasem zdarza się zachowywać jak osioł, wcale sobie z tego nie zdając sprawy. Jeśli takie zachowanie skierowane jest do mojej żony, to bardzo szybko zostanę o nim poinformowany. Jeśli jednak skierowane jest ono do osób, z którymi nie mam aż tak intymnego kontaktu, to bardzo prawdopodobne, że nigdy nie dowiem się, jaki wywarło ono na nie wpływ. Rezultat będzie taki, że dana osoba będzie żywiła do mnie urazę, co będzie oczywiście niekorzystnie wpływało na nasze przyszłe kontakty.

Dlatego jeśli chcesz zatroszczyć się o ważne dla Ciebie relacje i jesteś gotowa na to, co możesz o sobie usłyszeć, to znajdź 3 osoby, na których Ci zależy i które będą z Tobą szczere. To mogą być Twoi rodzice, rodzeństwo, koledzy. Osobiście przeprowadzałem to ćwiczenie też z moim byłym szefem, w firmie, w której pracowałem. Następnie poproś ich o nazwanie 3 zachowań, które w Tobie lubią i kolejnych 3, których w Tobie nie lubią, bądź ich irytują.

Dla mnie było to niesamowite doświadczenie, które pozwoliło mi zrozumieć, dlaczego niektóre z moich relacji nie są takie, jakie bym chciał i dzięki temu mogłem podjąć kroki do ich naprawy.

Tylko pamiętaj!!! Weź to, co usłyszysz, podziękuj i jeśli tak zdecydujesz, zrób coś z tym. Pod żadnym pozorem nie dyskutuj, nie usprawiedliwiaj się i nie tłumacz. Jeśli zareagujesz w taki sposób, zniszczysz cały efekt i zamkniesz sobie drogę do podobnych rozmów w przyszłości. To, co usłyszysz, jest dla danej osoby jej prawdą o Tobie, która nie podlega dyskusji.

Jeśli ktoś Ci powie, że czasem zachowujesz się jak jędza, a Ty zaprzeczysz, to Twój rozmówca nie stwierdzi nagle „Wybacz, źle Cię oceniałem. Wcale tak się nie zachowujesz.” Nadal będzie myślał, że zachowujesz się jak jędza i to do tego taka, która nie potrafi przyjmować krytyki.

Znajdź w takim razie 3 osoby i zrób krok w kierunku polepszenia Waszych relacji.

 

2017-09-15T14:13:26+00:00